Filipu Misiti za grafiku „Sistem ćelija uvezanih unutar Ćelija uvezanih unutar ćelija uvezanih“ dodeljena je prva nagrada na konkursu „Mala grafika – Novi Sad 2021.“, drugo mesto osvojio Dragan Miličić, a treće Sanja Brezičanin.

I_NAGRADA_Filip_Misita.jpg

foto: Filip Misita: Sistem ćelija uvezanih unutar Ćelija uvezanih unutar ćelija uvezanih

U utorak je u Novom Sadu u Galeriji „La Vista“ svečano otvorena likovna izložba umetničke grafike pod nazivom „Mala grafika – Novi Sad 2021.“. Novosadska publika imala je priliku da vidi smotru grafičkih radova selektovanih na istoimenom likovnom konkursu i sazna imena autora najboljih ostvarenja na polju likovne grafike malog formata.

Žiri za dodelu nagrada na konkursu „Mala grafika – Novi Sad 2021.“, koji su činili grafičari mr Danilo Vuksanović (predsednik žirija), dr Snežana Petrović i mr Jasna Gulan Ružić, jednoglasno je dodelio prvu nagradu Filipu Misiti iz Kragujevca za grafiku Sistem ćelija uvezanih unutar Ćelija uvezanih unutar ćelija uvezanih“ u tehnici spušteni nivo, visoka / duboka štampa (18 x 17 cm) iz 2021. godine.

„Prvonagrađenu grafiku karakterišu svedeni oblici jednostavnog zapisa koje nam sugerišu beskrajni svet mikrokosmosa. Posebnost ovog grafičkog lista je u vešto izvedenom tehnološkom postupku kombinovanjem dva različita načina štampe. Autor oblikuje likovne forme koristeći proces spuštanja nivoa grafičke matrice u dubokoj štampi. Linija kao element koji odvaja površine ostvarena je tragom boje zaostale u rubovima spuštenih nivoa. Prvonagrađeno delo predstavlja odličan primer dobro osmišljenog i kvalitetno izvedenog grafičkog lista.“, navodi se u obrazloženju žirija.

Rođen 1988. godine u Kragujevcu, Filip Misita je završio osnovne i master akademske studije na Filološko-umetničkom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu, u studijskoj grupi za grafički dizajn. Na istom fakultetu radi u zvanju docenta u užoj umetničkoj oblasti Grafika i grafičke tehnike. Trenutno je student interdisciplinarnih doktorskih umetničkih studija Univerziteta umetnosti u Beogradu, na programu Digitalna umetnost.

 

Drugo mesto na konkursu za najznačajnija likovna ostvarenja iz oblasti umetničke grafike malog formata osvojio je novosadski umetnik Dragan Miličić, za grafiku Zbogom Maestro u tehnici linoreza iz 2021. godine, dok je treće mesto ponela Sanja Brezičanin iz Vršca, za grafiku Otisak prošlosti u tehnici sitoštampe iz 2020. godine.

Na otvaranju su uručena i dva specijalna priznanja – Nagrada za najboljeg mladog umetnika do 35 godina Davidu Tipšinu iz Beograda za grafiku Konzerva u tehnici digitalni print iz 2021. godine i Nagrada za najbolji studentski rad Stefani Jovanović iz Pirota, studentkinji Fakulteta umetnosti u Nišu, za grafiku Faze u tehnici serigrafije iz 2021. godine.

Žiri je dodelio i osam pohvala, a pohvaljeni autori koji su bili u užem izboru za nagrade su; Tamara Banjac, Gabrijela Bulatović, Leonija Milisavljević, Nikola Radosavljević, Miljan Sekulić, Marija Sibinović i Jovana Subašić. Galerija „La Vista“ dodelila je i 2 otkupne nagrade galerije i to; Nenadu Zeljiću i Jani Stankovski.

Konkurs je bio otvoren do 31. maja 2021. i u konkursnom roku pristiglo je 133 grafička rada od čega je 130 radova ispunilo uslove konkursa, a ukupno 130 grafika su selektovane za izložbu. Nakon izvršene selekcije od strane stučnog žirija, 12 radova je ušlo u uži izbor za nagrade, a žiri je u poslednjem krugu selekcije izdvojio tri najbolja grafička ostvarenja malog formata koji su osvojili vredne novčane nagrade (I nagrada 300 evra, II nagrada 200 evra, III nagrada 100 evra).

Na konkursu su pravo učešća imali svi likovni stvaraoci iz Republike Srbije sa radovima nastalim u poslednje tri godine, otisnutim na formatu papiru ne većem od 18 x 18 cm, u kojima se realizuje originalna umetnička grafika u tehnikama visoke, duboke i ravne štampe (akvatinta, bakropis, bakrorez, suva igla, mecotinta, litografija, algrafija, linorez, drvorez, linogravura, kolagrafija, sitoštampa kao i kombinacije istih) kao i digitalni print.

Konkurs je bio finansijski podržan od strane Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada, a podršku su pružili i Udruženje likovnih umetnika Srbije – ULUS, Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu, Akademija umetnosti u Novom Sadu, mnogi elektronski i štampani mediji, internet portali iz kulture kao i brojni pojedinci.

Izložbu je uz preko stotinu zvanica i ljubitelja umetnosti, sinoć svečano otvorila pozdravnim govorom prof. dr Jasna Jovanov, istoričarka umetnosti, a nagrade je ispred žirija uručila član žirija dr Snežana Petrović sa Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Izložba ima i prateći program pod nazivom Savremena norveška grafika (Norveška – zemlja počasni gost) na kojoj su sa jednim radom malog formata predstavljeni šestoro savremenih norveških likovnih stvaralaca na polju grafike; Karin Avgusta Nogva (Karin Augusta Nogva), Arne Bendik Šur (Arne Bendik Sjur), Erling Valtirson (Erling Valtyrson), Sidsel Vestbe (Sidsel Westbø), Aril Itri (Arild Yttri) i Astrid Makarigan (Astrid McCarrighan).

 Izložba je otvorena do 27. juna 2021. godine u Galeriji La Vista” u Novom Sadu (Mite Ružića 2).


————————————————————————————————————


Konkurs „MALA GRAFIKA – NOVI SAD“ osnovan je 2017. godine u Novom Sadu kao bijenalna umetnička manifestacija sa ciljem promocije i afirmacije likovne grafike i podrške savremenim umetnicima koji stvaraju na ovom polju. Projekat „MALA GRAFIKA – NOVI SAD“ nastoji da ukaže na značaj grafike kao posebne i složene likovne discipline, kao i da podseti na značajno mesto koje je Novi Sad imao kao vodeći centar grafike u Jugoslaviji i Srbiji tokom druge polovine 20. veka. Osmišljen je sa željom da se razvije kao tradicionalno bijenale male grafike nacionalnog karaktera, sa tendencijom da preraste u međunarodni konkurs, čije postojanje će omogućiti umetnicima snažniju podršku za dalji rad i afirmaciju. Ovogodišnje izdanje je treći po redu umetnički konkurs iz ove discipline, a 2017. i 2019. uspešno su održana likovna takmičenja na kojem je učestvovalo više stotina grafičara iz cele Srbije.

Previous articleDIZNIJEVA ANIMACIJA “LUKA” U BIOSKOPIMA OD ČETVRTKA, 17. JUNA
Next articleUjedinjeni festivali Srbije od Kriznog štaba dobili saglasnost za održavanje, pod uslovima iz bezbednosnog protokola