U društvu žena iz državne uprave, diplomatskog kora, medija, kulturnih institucija i marketinških agencija održana je konferencija Women’s CEO Summit u organizaciji Color Medie. Konferencija je pružila autentično iskustvo, obuhvatajući niz važnih i inspirativnih tema. Iako su žene sve prisutnije u društvenim i profesionalnim poljima, one se i dalje suočavaju s izazovima u ostvarivanju liderstva. Ova konferencija bila je prilika da se čuju motivišuće priče uspešnih žena, razmene iskustva i steknu ključne veštine za profesionalni rast. Kroz edukaciju, povezivanje i podršku, cilj je da se ohrabre žene da preuzmu inicijativu i povećaju svoj uticaj na donošenje važnih odluka.
Konferencija je realizovana uz podršku kompanija Fitpass, A1 Srbija, Ploom, VodaVoda i Grand kafe. Otvorena je od strane Tatjane Macure, ministarke bez portfelja zadužene za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena u Vladi Republike Srbije i Brankice Janković, poverenice za zaštitu ravnopravnosti.
Ministarka Tatjana Macura, na otvaranju događaja istakla je „Veliko je zadovoljstvo biti danas u društvu ovolikog broja uspešnih žena. Ovaj skup je prilika da se međusobno inspirišemo, razmenimo iskustva i učvrstimo mrežu solidarnosti među liderkama“.
Brankica Janković, poverenica za ravnopravnostrekla je: „Kada govorimo o položaju žena u diplomatiji, kod nas je situacija svakako značajno bolja nego što je to bila nekad, ali kada čitam kako smo napravili veliki progres i da imamo 35% među ženama ambasadorima, meni je to daleko od progresa, ili daleko od dovoljnog, od 50% “
Women’s Voice in Diplomacy (Glas žena u diplomatiji) je prvi panel u kome su učestvovali Nj.E. Ane Lugon Moulin, ambasadorka Švajcarske u Srbiji; Milana Rikanović, direktorka UN Women u Srbiji; Nj.E. Avivit Bar-Ilan, ambasadorka Izraela u Srbiji; Andrea Pavukova, predsednica IWC u Srbiji; Giulia Sykopetrites, zamenica ambasadora Kipra u Beogradu; Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji i Aleksandra Joksimović, direktorka Centra za spoljnu politiku i nekadašnja ambasadorka Srbije u Londonu, panel je moderirao Robert Čoban.
Na panelu se diskutovalo o položaju žena u diplomatiji i poređenju iskustava različitih zemalja na temu ravnopravne zastupljenosti polova na pozicijama ambasadora i sličnih funkcija.
Nj.E. Ane Lugon Moulin, ambasadorka Švajcarske u Srbiji rekla je da u Srbiji, uprkos prisutnijim patrijahalnim vrednostima u odnosu na Švajcarsku, postoji trend progresa na ovom polju, kako u samim firmama, državnim telima i radom NVO sektora, tako i u samom društvu.
„U Kipru nismo u potpunosti uspostavili rodnu ravnopravnost na svim poljima, tradicionalne vrednosti i rodne uloge u porodici su i dalje veoma prisutne u našem društvu, uprkos tome, postoji legislativa koja ova pitanja uređuje. U neku ruku, iako nismo balkanska zemlja, po tome smo dosta slični sa vama “rekla je Giulia Sykopetrites, zamenica ambasadora Kipra u Beogradu
Milana Rikanović, direktorka UN Women u Srbiji napomenula je da ostvarivanje ženskih prava ne treba da zavisi od ideoloških opredeljenja, već da su ona u potpunosti u skladu sa osnovnim ljudskim pravima: „Borba za ženska prava je isto što i borba za ljudska prava“.
Ambasadorka Izraela u Beogradu, Nj.E. Avivit Bar-Ilan, pričala je o svom ličnom iskustvu tokom služenja vojske u Izraelu, koja je inače obavezna i za žene i za muškarce u trajanju od 2 godine. Istakla je da je 95% borbenih pozicija u vojsci dostupno kako muškarcima, tako i ženama. Napomenula je da u Izraelu svakako postoji prostora za progres u drugim sektorima: „Od 32 ministarstva, samo njih 5 vode žene. Od 98 ambasadora, 27 njih su ženskog roda. Ja se itekako zalažem za dalju i intenzivniju inkluziju žena na ovim pozicijama“.
Tokom diskusije o današnjem viđenju termina „woke“, Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji, istakla je da smatra da je ovaj termin progresivno postao „toksičan“ i da je sa vremenom počeo da se povezuje sa idejom moralne superiornosti, umesto nečega pozitivnog. Naglasila je da je važno da svi učestvuju u borbi za promene na polju ženskih prava: „Od Avganistana do Amerike, primetili smo eroziju ženskih prava. Države širom sveta prijavljuju da se suočavaju sa raznim preprekama u uspostavljanju potpune rodne ravnopravnosti“.
Aleksandra Joksimović, direktorka Centra za spoljnu politiku i nekadašnja ambasadorka Srbije u Londonu nadovezala se sa time da takođe smatra da u rešavanju ovakvih pitanja moraju svi da učestvuju, uključujući i muškarce i da su stvari kao umrežavanje i diskusije na ovakve teme krucijalan korak u ohrabrivanju mladih žena.
Sa ovime su se složile sve učesnice panela, uključujući i Andreu Pavukovu, predsednicu IWC u Srbiji, organizacije koja u velikoj meri učestvuje upravo u umrežavanju žena koje učestvuju u diplomatskom životu.
CEO Talks: BUSINESS (Razgovori direktorki o biznisu) je drugi panel u kome su učestvovale Branka Pudrlja Durbaba, glavna direktorka za prodaju i zadovoljstvo korisnika, A1 Srbija; Kathrine Decorzant, CEO JTI za Zapadni Balkan; Branka Conić, osnivačica Valiant communications i prvog privatnog muzeja u Srbiji Doma Jevrema Grujica i Đurđa Kovač, Deputy Country Head, Rio Sava Exploration, panel je moderirala Dragana Milačak, Red Communications.
Na panelu se diskutovalo o različitim pristupima kompanija prema rodnoj ravnopravnosti i društveno odgovornom poslovanju koje doprinosi daljem boljitku ženske zastupljenosti u biznis sektoru.
Pričajući o ovoj temi, Branka Pudrlja Durbaba naglasila je da „u A1 Srbija žene čine 64% zaposlenih i više od 60% rukovodstva, a titula rodno najsenzitivnije kompanije u 2024. godini potvrđuje da jednakost i osnaživanje nisu samo vrednosti koje promovišemo – to su načela po kojima radimo. Našim koleginicama i kolegama pružamo fleksibilno radno vreme, rad van kancelarije, dodatne dane odmora i brojne druge benefite, ali još važnije – razumevanje i podršku u svemu što rade. Verujemo da balans između posla i života nije kompromis, već preduslov za održivo liderstvo. A liderstvo, za mene, znači odgovornost da menjamo stvari – ličnim primerom, konkretnim merama i istinskom posvećenošću“.
Kathrine Decorzant, CEO JTI za Zapadni Balkan nadovezala se sa sličnim primerima iz njihovog preduzeća: „U okviru naše firme, naravno tu je takođe opcija rada od kuće, ali i zdravstvenog osiguranja za celu porodicu zaposlenog. Porodiljsko kod nas traje 20 nedelja. Pored toga, čak trećina žena koje rade kod nas uspele su u periodu od svega godinu dana da dobiju unapređenje“.
„U našoj firmi ne postoji razlika između kulture žena i muškaraca. Iako je često pretpostavka u industriji u kojoj radim da je prototip zaposlenog jedan muškarac inženjer, a ne žena, vidim da se u poslednjih par godina vidi suštinski napredak, a ne samo onaj deklarativno, na papiru“, rekla je Đurđa Kovač, Deputy Country Head, Rio Sava Exploration.
Aleksandra Martinović direktorka Direkcije za multimediju Telekoma Srbije održala je sjajnu prezentaciju pod nazivom “Od očajnih domćica do James Bonda”. U kojoj je govorila o novoj ulozi žena u produkciji TV sadržaja i svega što će čekati gledaoce u budućnosti. Između ostalog, Aleksandra Martinović je pričala o tome kako je sve prisutnija potreba za različitim ženskim ulogama koje izlaze iz uobičajenog kalupa, stoga su u produkciji brojne serije i filmovi koje upravo za cilj imaju baš to i koje će naši gledaoci moći uskoro da gledaju na svojim kanalima, uključujući i brojne hitove sa Netflixa, kao što su Emily in Paris, Yellowjackets, Queens Gambit i ostale…
CEO Talks: FITNESS & WELL-BEING (Razgovori direktorki o fizičkoj aktivnosti i opštem dobrostanju) je panel gde su inspirativno govorili Milica Stevanović, lifecoach; Jovana Tomić, advokatica, CT Legal; Igor Tonković, Yettel Srbija; Bojan Marić, Gorska služba spasavanja Srbije, panel je moderiralaJelena Radović, FitPass.
Na panelu se razgovaralo o važnosti fizičkih aktivnosti u našoj svakodnevnici, ali i o tome kako se benefiti zdravog života „prelivaju“ i na uspeh u biznis sektoru.
Milica Stevanović je istakla da mora da postoji disciplina i guranje sebe van granica komfora: „Jačanje volje kroz fizičku aktivnost se stvarno prenosi na svaki segment našeg života“.
Sa ovime se složio i Igor Tonković: „Disciplina u fizičkim aktivnostima prelazi i na poslovni svet i bićete sigurno efikasniji i uspešniji u tim ciljevima“.
Jovana Tomić je napomenula da joj je fizička aktivnost itekako pomogla u suočavanju sa stresom koji joj izaziva posao: „Mislim da sam uspela sve što sam uspela zahvaljujući sportu. Najveće izazove sam uspela da sagledam racionalno zahvaljujući fizičkim aktivnostima.“
Na ovo se nadovezao i Bojan Marić rekavši da „mentalno i fizičko zdravlje idu ruku pod ruku.“
Konferencija je završena koktelom u Palati Umetnosti Madlena, gde su se učesnici i publika okupili kako bi nastavili razmenu iskustava i učvrstili kontakte.