Kolekcija je nastala u saradnji grafičke dizajnerke Tijane Tripković sa brendom ZAGA i komunicira sa nasleđem koje nam je ostavio Sava Šumanović svojom slikom Kupačice (1925), na kojoj su žene predstavljene u svojoj punoj i autentičnoj lepoti. Kolekcija je inspirisana potrebom da se prikaže žena onakva kakva zaista jeste, u potpunosti rasterećena od stega i očekivanja društva, spokojna, u potpunom prihvatanju sebe i spremna da prigrli svoj identitet. Poruka JA SAM KO SAM – I AM WHO I AM donosi jedno rasterećenje, olakšanje i želju da u svojoj biti budemo prepoznati i podržani onakvi kakvi zaista jesmo, u svetu koji nas stalno navodi na razna ukalupljivanja, ograničenja i nameće nam razne veštački stvorene identitete.

Moda i identitet prepliću se upravo u onoj tački gde razumemo da odeća nije samo odraz onoga ko smo mi, onoga što nosimo u sebi i želimo da poručimo svetu oko sebe, već je u kontekstu umetnosti nešto na osnovu čega možemo bolje razumeti određenu epohu, saznati o društvenim, ekonomskim, kulturnim i političkim prilikama određenog doba. U poslednjoj deceniji moda kod nas sve više “ulazi u muzeje”, istorija mode prepoznata je kao naučna disciplina kojom bi se trebalo posebno baviti, a Galerija Matice srpske kao ustanova od nacionalnog značaja uvek je tu da, pored inovativnog pristupa kako u izložbenim postavkama, tako i u prezentovanju istih publici, pruži i “vetar u leđa” kreativcima i malim brendovima.

U petak, 28. maja u Galeriji Matice srpske održano je zanimljivo predavanje o odnosu mode i identiteta, kao deo pratećeg programa izložbe “Identiteti: predstave žena u srpskom slikarstvu između dva rata”. Posetioce su kroz izložbu proveli autor Nikola Ivanović i novosadska dizajnerka Zaga Kalmar, koja je ovom prilikom prikazala i deo kolekcije “Ja sam ko sam” koju je realizovala u saradnji sa grafičkom dizajnerkom Tijanom Tripković. Zaga je već ostvarila zapažene saradnje sa Galerijom Matice srpske, budući da su joj od početka stvaranja najveća inspiracija upravo istorijske ličnosti koje su ostavile trag u umetnosti i kulturi, ali i najveća dela srpske umetnosti koja su pronašla svoje mesto na majicima i drugim odevnim komadima brenda ZAGA.

Tijana i ja smo dugo planirale da napravimo nešto zajedno i moram priznati da nas je spojio Instagram kao jedna zaista svemoguća platforma na kojoj možete pronaći različite umetnike, kreativce, dizajnere. Dugo sam pratila Tijanin rad; ona je prepoznatljiva upravo po “nudama” koje su, na neki način, slične Šumanovićevim, same po sebi, nevezano za našu kolaboraciju. To je zapravo njen autentičan izraz, ona uvek slika žene u nekim svojim trenucima razmišljanja, uvek slobodne, čak i kada su tužne ili spuštene glave koja označava neku setu, zapravo su vrlo autentične. Njen rad mi uvek unese neki mir i prihvatanje sebe. Budući da se bavim dizajnom koji uvek nosi neku vrstu poruke, poželela sam da napravim kolaboraciju upravo sa njom jer sam imala potrebu da pošaljem poruku da (za)volimo sebe i svoje telo onakvo kakvo jeste, i kada nije “idealnih mera”, koju možete videti na printovima “Ja sam ko sam”. Kolekcija se savršeno uklopila u priču o identitetima, ispričala je Zaga o saradnji sa Tijanom Tripković.

Moda jeste nešto što označava i stalnu promenu, trendovi se menjaju ali se neprestano vraćaju i neki stari. Na našim prostorima, promena jeste nešto na šta se često ne gleda blagonaklono, nešto što izaziva izvestan nemir i nešto što je samo po sebi uglavnom označeno kao “loše”, negativno. Međutim, kao i u životu svakoga od nas, bez promena nema ličnog rasta niti bilo kakve vrste napretka. Svest o modi se u poslednje vreme menja, i u onom najvažnijem, ekološkom smislu. Čuli smo od Zage nešto važno i na tu temu:

Svest ljudi na globalnom nivou se menja, posebno sada tokom pandemije; svi veliki brendovi,a naročito fast fashion brendovi počinju više da vode računa o ekologiji budući da je tekstilna industrija jedan od najvećih zagađivača. Mi kao brend koristimo materijale proizvedene u Srbiji, jedina uvozna sirovina je pamuk; sarađujemo sa lokalnim proizvođačima koji zapošljavaju osobe sa invaliditetom; radimo male serije, nemamo velike gubitke jer se pre krojenja radi planiranje utroška materijala, uvek se kupi onoliko materijala koliko je komada planirano za prodaju, a ukoliko nešto ostane, uvek ide na sniženje i trudimo se da na kraju dođe do kupca. Zadatak svih nas je da svest o tome širimo dalje, ali da imamo svest o tome da je važno smisleno ući u proces kupovine, radije odabrati jednu dobru stvar koja će trajati nego neprestano kupovati nove koje će ostati neiskorišćene. Budući da je to dvosmerna ulica, edukacija proizvođača je takođe podjednako važna.

Izložba Identiteti bavi se, između ostalog, i kvir konceptima, a na tu temu moda takođe može da ponudi svoj odgovor. Primećujemo da se granice između ženske i muške mode brišu, što jeste takođe jedan iskorak i ohrabrenje, razumevanje činjenice da zaista “zračimo” onako kako se osećamo, a moda jeste način da iskažemo svoje emocije, naravno ukoliko smo dovoljno hrabri da se “ogolimo”. Prisećajući se jedne interesantne kolaboracije sa dizajnerom i stilistom Srđanom Šveljom na SFW-u gde je muški model nosio pončo sa likom Fride Kalo, jednim od prepoznatljivih Zaginih printova, dizajnerka zaključuje da je zapravo vrlo pozitivno to što granice u modi, u tom smislu, prestaju da postoje:

Danas više ne postoji precizno definisana granica između muške i ženske mode; ZAGA brend ima neke unisex majice koje mogu da nose i muškarci i žene, često se desi da žena izabere mušku majicu jer joj se više svidi kroj; Svako bi trebalo da se oblači prema svom osećaju.

Zaključak je da je moda nepresušan izvor inspiracije u tom smislu što nam zaista omogućava da predstavimo sebe na različite načine, da se poigravamo sa sobom, svojim identitetom jer traganje za sopstvenim stilom, zapravo jeste vid traganja za sobom i upoznavanja sebe.Tokom trajanja izložbe “Identiteti” očekuje nas još mnogo zanimljivih propratnih predavanja i događaja, zato ne propustite da ispratite Facebook stranicu, kao i sajt Galerije Matice srpske.

Tekst: Vladislava Milovanović Milošević

 

Previous articleVeliki broj mladih se odazvao na Exitovu akciju vakcinisanja na Trgu slobode u Novom Sadu
Next articleANĐELINA DŽOLI I SELMA HAJEK U OSTVARENJU MARVELOVOG UNIVERZUMA „VEČNI“