Tekst: Žikica Milošević
U eri algoritama na muzičkim platformama često se nađete u „začaranom krugu“ da vam se stalno vraćaju slični ili isti izvođači i da ostajete u „mehuru“ odnosno „sobi odjeka“. Nedostaje neka „agora“, kao nekada MTV iz svojih zlatnih dana, koji vam je pokazivao i muziku koji niste ni znali da volite, žanrove koje niste ni pomislili da biste slušali, a onda ste ih „prisvojili“. Kao „Top of the Pops“ BBC-ja ili „Hit meseca“ RTB nekada davno. E, Visa Fusion bina na Exitu je baš to – jedan trg na kome se susreću razni žanrovi i gde će vas manje poznati izvođači naterati da se zaljubite u njih, a oni koji su vam stari znanci, daće vam mogućnost dugoočekivane katarze.
Foto: Exit Photo Team
Mezerg je recimo, jedno od imena manje poznato domaćoj publici, ali nezasluženo. Zamislite Jean-Michela Jarrea koji svira house muziku na dva sintisajzera, i povremeno tu muziku ukrasi zvucima danas retko korišćenog instrumenta, sovjetskog izuma, teremina? Teremin je „zaštitni znak“ Mezergovih nastupa, a stvara zvuk približavanjem i udaljavanjem elementu koji odašilje frekvencije. Priznajte da nikada niste videli nikoga da svira teremin, a ni da svira house uživo, ali ćete imati priliku da i to vidite u čudesnom nastupu ovog Francuza.
Ima nešto u centralnom Balkanu što tera ljude da mešaju savremene muzičke forme i drevno nasleđe balkanske muzike. Setimo se samo kultnih Mizara i Anastasije (ovaj drugi bend obeležio je rana izdanja Exita, 2001. i 2002.) – a sada ćemo malo južnije, u Epir, u Janjinu. Zapravo, Janjinci će kod nas – folk-rok bend Villagers of Ioannina City će nas psihodeličnim rokom pomešanim sa tradicijama narodne muzike „provozati“ kroz istoriju, sa sve gajdama, klarinetom i nepravilnim ritmovima. Kakva fuzija! Ništa ne pripada više Fusionu od – fuzije!
Biti 20 godina na sceni je veliki uspeh sam po sebi, ali slaviti 20 godina od prvog nastupa na Exitu, nastupom na Exitu, je već ogroman uspeh. A njega slavi Ida Prester & Lollobrigida, koji su nastupili na kultnoj Elektrani pre 20 godina, a sada će ponovo nastupiti na Fusion bini. Hrvatska, a posebno zagrebačka scena je uvek bila poznata po melodioznosti, a Ida je i dolaskom u Beograd tu melodičnost zadržala, te će, uvijeni u oblandu elektropopa, hitovi vrcati sa scene. Prošli put je bila u svetloplavoj haljini – pitamo se šta će modna ikona Ida ove godine obući. I to je deo ove neverovatne priče. Njihovim tragom ide i mladi zagrebački bend Ki Klop, koji će biti zadovoljstvo otkriti baš u vreme prvog LP-ja.
Još jedna zagrebačka atrakcija, koja za promenu dolazi iz Zagreba, jeste nežna poperka Nika Turković, koja baštini najbolje tradicije hrvatskog i jugoslovenskog popa i ranijeg „šlagera“, ali u savršeno modernoj formi. Ako je Taylor Swift započela „revoluciju normalnosti i nežnosti“ u svetu i postala najpopularniji izvođač na svetu, zadržavajući sluku „devojke iz susedstva“, to možemo reći i za krhku Niku i njene pesme koje će učiniti da budete najbliže tome da zaplačete ove godine.
Iz srca Evrope stiže nam odličan bend Lakeside X, koji će nam doneti prašku otuđenost kroz nežne vokale i atmosferu savremenog sintpopa. Ako dodamo na to da ih predvodi Finac Janne Marvannen, a da su Finci nadaleko poznati po svojoj melanholiji, jednako kao što je centralna Evropa poznata po elektropop sceni, sve nam se sklapa u slagalicu. Možda će vreme biti prekratko da se predstave tri sjajna albuma, kao i nove pesme, ali ovo će svakako biti otkrovenje ovog Exita za domaću publiku.
Jugoslavija je čeznutljivo gledala decenijama prema „Paket aranžmanu“, legendarnom novotalasnom izdanju od pre više od četiri decenije, koje je donelo skupno predstavljanje nekih u budućnosti velikih imena. Pošto od nostalgije nema ništa, grupa okupljena oko ideje Hali Gali kompilacije rešila je da napravi isto, ovaj put sa alt-rok-pop bendovima iz Beograda. Svi su oni nastali na tragu kultnih beoggradskih bendova Repetitor, E-Play, Disciplina Kičme i Darkwood Dub, a često ih zovu „deca Repetitora“. Poznati su po tome da su im imena namerno „iskvarene“ reči i nazivi nečeg drugog, te tako od „sitzpinkler“ („čovek koji sedi dok piški“) imamo Sitzpinker, a od „prototipa“ imamo Proto Tip. Njima će se pridružiti i možda i najuspešniji član ekipe, Vizelj, u svojevrsnom showcase nastupu.
Što je Darko Rundek za Zagreb, Gibonni za Split – Damir Urban, čovek koji je za života ušao u legendu, je za Rijeku. Grad koji je rasadnik rok bendova i izvođača poslaće na Fusion binu jednog od svojih najjačih predstavnika, u formi benda Urban & 4, koji osim Urbana, pogađate, čine još 4 muzičara. Elektropop, rok, alternativni i klasični hrvatski pop „sa ukusom mora“ i emocijama zalaska sunca nad Kvarnerom obradovaće sledbenike koji već 26 godina prate opus ovog neverovatnog muzičara.
Još jedna „fuzija za fuziju“ biće dolazak uvek rado viđenog Marka Louisa, koji donosi svoju mešavinu popa, džeza i balkanske etno muzike, soula i hiphopa, afro-ritmova i Indije i Irana. Marko je smislio i svoj naziva za svoj nestvarni i ukusni muzički „gulaš“ – „balkan soul“.
Hiphop iz „domaće kuhinje“ će biti obilat i „prelivaće se iz tanjira“. Imaćemo priliku da vidimo i najveću legendu domaće scene, Marčela i bend, koji je uvek bolno emotivan ili socijalno angažovan i koji će dovesti neverovatnu ekipu muzičara na binu, zatim vrcavog i duhovitog Edu Maajku, koji unosi dozu neprevaziđenog bosanskog humora i ironije, uz „rokerski“ pristup hiphopu, a tu su i već dobro poznati Bad Copy, Helem Nejse kao i splitska hiphop-trep senzacija, Grše, koji je u proteklih 5 godina doživeo veliki proboj i koji će nam doneti zvuk već sada etablirane i kultne splitske hiphop scene. Kuku$, bend iz Severne Makedonije, dodaće svoju „puzlu“ u ovu slagalicu i zabaviti nas ismevanjem stereotipa kroz „Slav Life“.
Sve je veći uticaj Evrovizije na muzičke festivale, što se već videlo pre nekoliko godina kada je uspeh na ESC značio i otvaranje vrata za najveće scene širom Evrope i sveta, a to su iskusili i Måneskin, Konstrakta, Blind Channel (hedlajneri Exita ’22), a sada se ta vrata na Glavnoj bini otvaraju Baby Lasagni, Teyi Dori i Lukeu Blacku, dok su vrata na Fusion bini širom otvorena za Filipa Baloša, Ivu Lorens (koja se već etablirala svojom „ženskom energijom“ i „mešavinom Swift-Eilish“, te na Exitu ’22 otvorila Glavnu binu u subotu), a njima će se pridružiti još jedan mladi umetnik, Luka Rajić, predstavnik nove pop scene u Srbiji.
Novosadske boje braniće alter-rok bend Grizete koji baštini najbolje iz ove vrste muzike iz širokog perioda od kraja 80-ih do danas, a koji predvodi harizmatična basistkinja Andrea Vranić. Sličnog je usmerenja i bend Lu. Živahna Zhiva će nas prodrmati svojim ritmovima ali i dati priliku da razmišljamo nad njenim tekstovima koji često opisuju neprilagođenost u ovom konfuznom dobu. Ritam Nereda će „na domaćem terenu“ pokazati kako se praši i verujemo, napraviti dupke pun stejdž, a severnomakedonska Lufthansa (pobednik HEMI Awardsa) će, u najboljim tradicijama alter-roka i Arhangela doneti svežu krv sa juga, a pridružiće im se i zemljaci Funk Shui, sa skakutavim elektronskim ritmovima, a sva tri benda će nam prezentovati kako vide otuđenost velikih gradova, beskrajnih socijalističkih predgrađa i 40 minuta u gradskom autobusu.
Jedna od stvari na koju treba obratiti pažnju su mladi bendovi koji su „izborili“ pravo nastupa preko HEMI Awardsa, tako da obavezno pogledajte i Musspell iz Kluža. Transilvanija je sama po sebi zemlja nestvarnih stvari, a magija i onostrano je na svakom koraku. Njihov dreamy pop sa dark elementima i nordijskom tradicijom, povezan sa mađarskom melanholijom i rumunskim mađijama odličan je na dane bliske magičnoj i vilenjačkoj Noći Ivana Kupale (koja je proslavljena 7. jula). Vojvođanski pop, tradicionalno melodičan kao i hrvatski, predstaviće Kruz Roudi.
Priznajte da nikada niste čuli bend koji repuje na romskom jeziku, a kada se to sve uklopi u priču da je Pretty Loud ženski hiphop bend iz Zemuna koji se pritom bori za osnaživanje žena, naročito u romskoj zajednici, i za to da se glas ove cele nacionalne skupine bolje čuje, sve ovo obećava pravi spektakl. Za kraj, opet devojke – njih 4 iz susednog Beograda koje u najboljoj tradiciji alter-gitarskog popa i angažovanih tekstova pokazuju sav besmisao savremenog življenja u velikom gradu – tako da ne propustite ni Čuvare stvari, koji su zapravo 4 čuvarke dobrog zvuka.